CalixLab

Araç Hesaplamaları

Elektrikli Araç Menzil Hesaplama

Batarya kapasitesi (kWh) ve ortalama tüketimle (kWh/100 km) elektrikli aracınızın tahmini menzilini hesaplayın. Sayfada Togg T10X, T10F, Torres EVX, Tesla Model Y gibi Türkiye'de en çok satan elektrikli araçların batarya ve WLTP menzil tablosu, şehir/otoyol/kış tüketim farkları ve gerçek menzili artırma yöntemleri yer alır.

Son güncelleme: Eylül 2026

Elektrikli araç menzil hesaplama aracı

Hesaplama yapmak için tüm alanları doldurun.

Sonuç

Hesaplama sonucu

Birinci sonuç
-
İkinci sonuç
-
Üçüncü sonuç
-

Elektrikli araç menzili nasıl hesaplanır?

Menzil, kullanılabilir batarya enerjisinin ortalama tüketime bölünmesiyle bulunur: menzil (km) = batarya (kWh) ÷ tüketim (kWh/100 km) × 100. Togg T10X Uzun Menzil'in 88,5 kWh bataryası WLTP tüketimi 16,9 kWh/100 km ile 523,7 km verir; üreticinin açıkladığı 523 km WLTP değeriyle birebir örtüşür. Aynı batarya kışın otoyolda 22 kWh/100 km tüketimle yalnızca 402 km gider.

Üreticinin verdiği brüt kapasite ile kullanılabilir (net) kapasite farklıdır: Tesla Model Y Standard'ın 64 kWh brüt bataryasının 60,5 kWh'i kullanılabilir; MINI Countryman E 66,5 brüt / 65,2 kWh net'tir. Batarya yönetim sistemi hücreleri korumak için alt ve üst uçta pay bırakır. Gerçekçi sonuç için net kapasiteyi, günlük kullanımda ise %80 şarj alışkanlığınızı yansıtan değeri (net × 0,8) girin.

WLTP tüketimi laboratuvar döngüsüdür ve ideal koşulları temsil eder. EV Database'in veri tabanı ortalaması 18,7 kWh/100 km; kompakt ve orta sınıf araçlarda şehir içi 12–15, karışık 15–19, 110 km/s otoyolda 18–23 kWh/100 km tipiktir. Recurrent'ın 30.000'den fazla araçlık verisi, 0 °C'de menzilin ortalama %22, −7 °C'de %30 düştüğünü gösterir; ısı pompalı araçlar 0 °C'de yaklaşık %10 daha iyi korur.

Türkiye'de 2026'da en çok satan elektrikli araçlar: batarya ve menzil

ODMD verilerine göre Ocak–Ağustos 2026'da Türkiye'de 105.951 elektrikli otomobil satıldı ve pazar payı %18,8'e ulaştı. Togg iki modeliyle EV pazarının %29'unu aldı. Aşağıdaki tablo en çok satan modellerin batarya kapasitesini ve WLTP menzilini derler; hesaplama aracına bu değerleri girerek kendi sürüş tarzınızdaki gerçek menzili görebilirsiniz.

WLTP menzili karşılaştırma için faydalıdır ama sürüş profiline göre gerçek menzil bunun %65–90'ı arasında değişir. EV Database'in ölçümlerine göre Tesla Model Y Long Range ılıman havada karışık kullanımda 14,3, soğukta 19,7 kWh/100 km tüketir; KGM Torres EVX ılıman karışıkta 17,3, soğukta 23,0 kWh/100 km. Bu iki uç değeri araca girdiğinizde aynı bataryayla yaz ve kış menzili arasındaki farkı görürsünüz.

2026 en çok satan elektrikli otomobiller (ODMD, Ocak–Ağustos) — batarya ve WLTP menzil
ModelBatarya (kWh)WLTP menzilWLTP tüketimAraçta girilecek değer (net kWh)
Togg T10X V1 Standart Menzil52,4314 km16,7 kWh/100 km≈ 52
Togg T10X Uzun Menzil (V1/V2)88,5523 km16,9 kWh/100 km≈ 85
Togg T10F Uzun Menzil88,5623 km≈ 15 kWh/100 km≈ 85
KGM Torres EVX (MY26)83,0 brüt / 80,6 net503 km≈ 16 kWh/100 km80,6
MINI Countryman E (MY26)66,5 brüt / 65,2 net501 km'ye kadar≈ 13 kWh/100 km65,2
Volvo EX30 Single Motor ER69475 km'ye kadar17,0 kWh/100 km≈ 65
Tesla Model Y Standard64 brüt / 60,5 net534 km≈ 12–14 kWh/100 km60,5

Kaynaklar: togg.com.tr, EV Database, EVKX, üretici teknik sayfaları. WLTP değerleri şarj kayıplarını içerir; araçta net kapasite ve gerçek tüketim kullanıldığında sonuç ekrandaki menzile yaklaşır.

Gerçek menzil neden WLTP'den düşük? Hız, kış ve otoyol etkisi

Elektrikli araçta hava direnci hızın karesiyle artar; 100 km/s'de 16 kWh/100 km tüketen bir araç 130 km/s'de 22–24 kWh/100 km'ye çıkar ve menzil üçte bir azalır. ADAC'ın Ocak 2026 kış testinde 0 °C ve 116 km/s'de 14 aracın tüketimi 22,2 (Tesla Model Y) ile 35,3 kWh/100 km (BYD Sealion 7) arasında ölçüldü; hiçbir araç 580 km'ye ulaşamadı. Kabin ısıtması kışın en büyük ikinci tüketicidir: ısı pompası olmayan araçlarda rezistanslı ısıtıcı 3–5 kW çeker, bu da şehir içi düşük hızda menzili %30–40 düşürür.

Menzili korumanın en etkili yolları: otoyolda 110–120 km/s hız, kışın araç şebekeye bağlıyken ön ısıtma (batarya ve kabin şebekeden ısınır), koltuk/direksiyon ısıtmasının kabin ısıtmasına tercih edilmesi, lastik basıncının üst sınırda tutulması ve tavan bagajından kaçınmak. Rejeneratif frenleme şehir içinde tüketimi düşürür; otoyolda etkisi sınırlıdır. Aşağıdaki tablo, 85 kWh net bataryalı bir araç için farklı koşullardaki tahmini menzili gösterir.

85 kWh kullanılabilir bataryayla koşula göre tahmini menzil
Sürüş koşuluTipik tüketimTahmini menzilWLTP'ye (523 km) göre
Şehir içi, ılıman hava13 kWh/100 km≈ 654 km+%25
Karışık, ılıman hava (WLTP benzeri)16,9 kWh/100 km≈ 503 km−%4
Otoyol 110 km/s, ılıman19 kWh/100 km≈ 447 km−%15
Otoyol 130 km/s, ılıman23 kWh/100 km≈ 370 km−%29
Karışık, 0 °C kış21 kWh/100 km≈ 405 km−%23
Otoyol 120 km/s, −7 °C kış26 kWh/100 km≈ 327 km−%37

Tüketim bantları EV Database, ADAC kış testi ve Recurrent kış verilerine dayanır; araç modeline, lastiğe ve ısı pompasına göre değişir.

Şarj planlaması: %20–80 kuralı ve gerçek 'kullanılabilir' menzil

Günlük kullanımda çoğu üretici bataryayı %20–80 arasında tutmayı önerir (LFP bataryalı Togg ve Tesla Standard'da %100 şarj sorun değildir). Bu alışkanlıkla fiilen kullanılan enerji net kapasitenin %60'ıdır: 85 kWh'lik araçta 51 kWh, yani 17 kWh/100 km tüketimle 300 km. Uzun yolda DC şarjda da %10'dan %80'e şarj etmek en hızlısıdır; son %20 için harcanan süre çoğu zaman ilk %70'e eşittir. Yolculuk planında 'menzil' yerine %80 dolulukla %10'a inene kadar gidilebilen mesafeyi (net × 0,7 ÷ tüketim × 100) esas alın.

Şarj kaybı menzil hesabına girmez ama maliyete girer: ADAC'ın Ağustos 2026 ölçümlerine göre ev prizinden (2,3 kW) şarjda kayıp %15–24, 11 kW wallbox'ta %7'nin altındadır. Menzil hesabında bataryaya giren enerjiyi değil, aracın gösterdiği kullanılabilir kapasiteyi kullanın; şarj maliyeti için Elektrikli Araç Şarj Maliyeti aracında kaybı ayrıca ekleyin.

Örnek hesaplama

Togg T10X Uzun Menzil, 88,5 kWh ve WLTP 16,9 kWh/100 km: 88,5 ÷ 16,9 × 100 = 523,7 km; üretici değeri 523 km ile aynı. Aynı araç kış otoyolunda 22 kWh/100 km tüketirse menzil 402,3 km'ye iner; %20–80 şarj penceresiyle fiilen 240 km yol yapılır.

Togg T10X Standart Menzil, 52,4 kWh ve 16,7 kWh/100 km: 313,8 km (WLTP 314 km). Şehir içinde 13 kWh/100 km ile 403 km'ye çıkar; bu model günlük 40–60 km yapan ve evde şarj edebilen kullanıcı için haftada bir-iki şarjla yeterlidir.

60 kWh net bataryalı kompakt bir araç 17 kWh/100 km ile 352,9 km gider. 130 km/s otoyol hızında 23 kWh/100 km tüketim menzili 261 km'ye düşürür; İstanbul–Ankara (450 km) için bir DC şarj molası şarttır, 110 km/s'de (19 kWh) ise 316 km ile mola yine gerekir ama şarj süresi kısalır.

Kaynaklar

Bu sayfadaki bilgiler aşağıdaki resmî ve kurumsal kaynaklar esas alınarak hazırlanmıştır. Oranlar ve mevzuat değişebileceği için nihai kararlarda güncel resmî duyuruları kontrol edin.

Sık sorulan sorular

Elektrikli Araç Menzil Hesaplama hakkında kısa ve net yanıtlar.

Togg T10X gerçekte kaç km gidiyor?

Uzun Menzil (88,5 kWh) WLTP'de 523 km; ılıman havada karışık kullanımda 480–520 km, 130 km/s otoyolda 350–380 km, kışın otoyolda 300–330 km civarı beklenir. Standart Menzil (52,4 kWh) WLTP 314 km; gerçek kullanımda 200–300 km bandındadır. Kendi tüketiminizi araca girerek modelinizin menzilini hesaplayabilirsiniz.

Elektrikli araç kışın ne kadar menzil kaybeder?

Recurrent verisine göre ortalama 0 °C'de %22, −7 °C'de %30. Isı pompalı araçlar 0 °C'de %10 kadar daha iyi korur; en iyi model %12, en kötü model %31 kaybetmiştir. Kısa mesafeli şehir içi kullanımda kabin ısıtma payı büyüdüğü için kayıp %40'a çıkabilir. Şebekeye bağlıyken ön ısıtma kaybı belirgin azaltır.

Otoyolda menzil neden bu kadar düşüyor?

Hava direnci hızın karesiyle büyür: 100 km/s'den 130 km/s'ye çıkmak direnç kaynaklı tüketimi %69 artırır. İçten yanmalı araçta motor otoyolda verimli bölgede çalıştığı için etki maskelenir; elektrikli araçta ise şehir içinde rejeneratif frenlemeyle kazanılan avantaj otoyolda yoktur. 110 km/s ile 130 km/s arasında menzil farkı tipik olarak %15–20'dir.

Batarya kapasitesini brüt mü net mi girmeliyim?

Net (kullanılabilir) kapasiteyi girin; araç ekranında veya EV Database gibi kaynaklarda 'usable' olarak geçer. Brüt ile net arasındaki fark genellikle %3–8'dir (Tesla Model Y Standard 64/60,5 kWh; Torres EVX 83/80,6 kWh). Üretici yalnızca tek değer veriyorsa (Togg 88,5 kWh) onu kullanıp sonucu %3–5 temkinli yorumlayın.

WLTP menzil ile gerçek menzil arasındaki fark ne kadar?

Ilıman havada karışık kullanımda %5–10, otoyol ağırlıklı kullanımda %15–30, kışın otoyolda %35–40 daha düşük. Şehir içi düşük hızda ılıman havada ise gerçek menzil WLTP'yi %10–25 aşabilir. ADAC Ecotest ortalaması, gerçek tüketimin WLTP'nin %10–15 üzerinde olduğunu gösterir.

Menzil tüketimden mi yoksa batarya kapasitesinden mi daha çok etkilenir?

İkisi doğrusal ilişkidedir: bataryayı %20 büyütmek de tüketimi %20 azaltmak da menzili aynı oranda artırır. Farkı yaratan, tüketimi sürücünün kontrol edebilmesidir; aynı 85 kWh bataryayla şehir içinde 650 km, kış otoyolunda 330 km yapılabilir. Batarya büyüklüğü ise satın alma anında sabitlenir ve ağırlığı artırdığı için şehir içi tüketimi de biraz yükseltir.

Batarya yaşlandıkça menzil düşer mi?

Evet, ancak yavaş: modern NMC ve LFP bataryalarda ilk yıl %2–3, sonrasında yılda %1–2 kapasite kaybı tipiktir; 8 yıl/160.000 km garantiler genellikle %70 kapasiteyi taahhüt eder. Sık DC hızlı şarj ve %100'de uzun bekletme (NMC'de) yaşlanmayı hızlandırır. 5 yaşındaki bir aracın net kapasitesini %8–10 düşük girmek gerçekçi sonuç verir.

Şarj kaybı menzili etkiler mi?

Hayır; şarj kaybı prizden çekilen enerji ile bataryaya giren enerji arasındaki farktır ve yalnızca maliyeti artırır (ev prizinde %15–24, wallbox'ta %7'nin altında). Menzil, bataryadaki enerjiye bağlıdır. Şarj maliyetini kayıpla birlikte hesaplamak için Elektrikli Araç Şarj Maliyeti aracını kullanın.

Benzer hesaplamalar

Elektrikli Araç Menzil Hesaplama ile birlikte kullanabileceğiniz diğer CalixLab araçları.